Menu Zamknij

Znamy szczegóły wstecznej kompatybilności PlayStation 5!

konsola PS5

Od ujawnienia prac nad konsolami nowej generacji, spekulacjom czy w ogóle i w jakiej formie będą one wstecznie kompatybilne z tytułami obecnej generacji nie było końca. Zatem dziś poznajemy i dzielimy się z Wami wszystkim, czego możecie chcieć wiedzieć o współpracy gier z PlayStation 4 z konsolą PlayStation 5!

Na oficjalnej stronie wsparcia udostępnionej przez Sony czytamy że PS5 jest wstecznie kompatybilne z przeważającą większością gier z PS4. Wybrane tytuły skorzystają z technologii Game Boost, co skutkować będzie zwiększoną płynnością rozgrywki. Niektóre z gier zachowywać mogą się jednak nieprzewidywalnie, zdarzać mogą się błędy, a także nie każda funkcjonalność będzie na nowych konsolach dostępna. Szczegóły okrojonych funkcjonalności nie są znane, lecz wiadomo jest także że kontroler Dualshock 4 współpracował będzie z tytułami z PS4, lecz już niestety nie z tymi zaprojektowanymi pod PS5. Analogicznie (lecz odwrotnie) wygląda sytuacja z kamerkami – nowa HD Camera będzie kompatybilna jedynie z nowymi grami, a PlayStation Camera poprzez specjalny adapter obsługiwała będzie gry z PS4. Odpada także korzystanie ze wszelkiego rodzaju aplikacji towarzyszących na smartfony – te wspomagające gry z PS4 nie będą kompatybilne z PS5.

Ciekawie wygląda lista gier, których na PS5 po prostu nie odpalimy. Jest ona bardzo krótka, chociaż oczywiście ulec może w przyszłości wydłużeniu. Przedstawiamy ją poniżej.

 • DWVR
 • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
 • TT Isle of Man – Ride on the Edge 2
 • Just Deal With It!
 • Shadow Complex Remastered
 • Robinson: The Journey
 • We Sing
 • Hitman Go: Definitive Edition
 • Shadwen
 • Joe’s Diner

Afro Samuraia co prawda może niektórym brakować, lecz przyznacie chyba że aż tak nie zabolało.

Wygodne będzie nam też korzystać z posiadanych gier. Należy po prostu włożyć płytę do nowej konsoli, aby móc zacząć rozgrywkę. Pod warunkiem oczywiście że zdecydujemy się na PS5 wyposażone w napęd. Tytuły zakupione w PS Store będziemy mogli natomiast bezproblemowo zainstalować z poziomu menu.

Tutaj znajdziecie wszystkie szczegóły związane z kompatybilnością PS4 i PS5. Możecie też nas po prostu zapytać jeśli coś jest niejasne.

Osobiście przyznam, że jestem bardzo miło zaskoczony. Po druzgocącym braku doniesień o wstecznej kompatybilności nowego dziecka Sony zacząłem już tracić wszelką nadzieję. Ona jednak właśnie powróciła! Co prawda szkoda, że na PS5 nie odpalimy gier z legendarnej dwójki albo chociaż z trójki, ale jak się nie ma co się lubi…

Powiązane Posty

2 komentarze

 1. Pingback:Ghost of Tsushima skorzysta z Game Boosta na PS5 – Moja Konsola

 2. Pingback:Xbox Series X i Series S z pełną (?) wsteczną kompatybilnością aż od oryginalnego Xboxa! – Moja Konsola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.